Сушіння деревини: міфи і реальність. ч.2

Міф 4. Сушіння деревини в вакуумі найякісніше і найшвидше
Вакуумна сушка – це сушка в середовищі зі зниженим тиском. Принцип дії камери заснований на зниженні температури кипіння води при зниженні тиску. Залежно від способу нагрівання пиломатеріалів камери поділяють на вакуум-діелектричні, вакуум-конвективні, вакуум-аеродинамічні та інші. При вакуумному сушінні тривалість процесу в порівнянні з конвективними сушильними камерами скорочується в 3-5 разів. На хвойних і м’яколистяних породах нормальної товщини прискорення процесу сушіння незначне. Процес завантаження-вивантаження цих камер досить трудомісткий і поки не піддається автоматизації і механізації; відсутні чіткі обґрунтовані режими і технологічні рекомендації. Як правило, обсяг разового завантаження не перевищує 5-10 м³, а вартість в 4-5 разів вище, ніж у традиційних сушильних камер.

Сушка в вакуумі відбувається в умовах вище точки кипіння води при відповідному тиску. Це означає просування вологи з центру сортименту на поверхню переважно у вигляді парової суміші, як при високотемпературному сушінню при нормальному тиску. Процес більш інтенсивний і вимагає більш ретельного і точного дотримання режиму з огляду на більш високу ймовірність помилки, яка може привести до псування деревини.

Міф 5. Деревина, висушена в конденсаційній сушарці, дуже високої якості
Конденсаційні сушильні камери принципово не відрізняються від звичайних сушильних камер і відносяться до одного класу – конвективні, камерні, повітряні, тобто агентом сушіння в них служить вологе і нагріте повітря. Традиційна схема сушіння така: частина агента сушіння видаляється з камери через витяжний канал,  в камеру через припливний канал поступає свіже повітря. Співвідношення кількості повітря, що видаляється з камери, до кількості повітря, що циркулює в камері (кратність повітрообміну), визначає вологість агента сушіння. Схема роботи конденсаційної камери полягає в наступному: агент сушіння проходить через теплообмінники і нагрівається, а коли проходить через штабеля – насичується вологою з деревини і охолоджується.

Далі агент проходить через холодильний агрегат, в якому надлишок вологи конденсується і видаляється з сушильної камери в рідкій фазі.

У сушильних камерах даного типу, як правило, відсутні режими. Застосовується тільки стабілізація температури з рівнем не вище 50 ° С (найчастіше 40 ° С). Це пов’язано з особливостями використовуваних холодоагентів, які розкладаються при більшій температурі. При такому рівні температур не відбувається стерилізації деревини – вона може бути інфікована грибками; зниження рівня гігроскопічності не спостерігається – тобто деревина легко набирає вологу з повітря і змінює свою вологість.

Таким чином, відмінність полягає лише в способі видалення надлишку вологи з камери і тому при рівному гідротермічному впливі на висушуваний матеріал тривалість і якість сушіння будуть однакові в обох типах сушильних камер. Тривалість процесу сушіння пиломатеріалів з сосни товщиною 50 мм від 60 до 80% при 50 ° С становить 15 діб, а при 40 ° С – 21 добу.

Міф 6. Немає необхідності в навчанні персоналу сушінні і роботі з сушильними камерами
Купуючи сушильну камеру для свого виробництва, багато керівників не замислюються про навчання персоналу роботі з нею, вважаючи систему автоматизації процесу повною заміною людині. На практиці виходить не зовсім очікуваний від сушильної камери результат; справа в тому, що технологія сушіння пиломатеріалів специфічна і має нюансами навіть при сушінні різних порід деревини.

Сучасні сушильні камери – це складний технологічний агрегат, що вимагає для правильної його експлуатації спеціальних знань. Правильна експлуатація сушильної камери, в свою чергу, дозволяє ефективно використовувати енергоресурси, а від цього залежать загальні витрати на сушку. Крім того, від умілих і правильних дій оператора безпосередньо залежить і довговічність всіх систем сушильної камери.

Матеріал сайту DEREWO.RU – Микола Ладейщіков