Сушіння деревини: міфи і реальність. ч.1

З кожним роком деревообробних підприємств стає все більше, проте не для всіх з них використання навіть дорогого устаткування обертається гарантією успіху.

 

Невдачі пов’язані в першу чергу з відсутністю досвіду і знань технології в області переробки, адже при сучасному рівні обладнання у багатьох може скластися хибне уявлення про простоту виготовлення виробів з деревини. При організації підприємства, де планується випускати, наприклад, дверні та віконні блоки, меблі, столярні вироби тощо, виникає необхідність в певній кількості сухої деревини. На початкових етапах підприємства намагаються купувати суху деревину у сторонніх організацій. Однак в подальшому приходять до того, що сушильна камера повинна бути своя: це дозволяє чітко планувати і організовувати весь технологічний процес.

Як правило, сушінню деревини на деревообробних підприємствах відводиться другорядна роль; процес сушіння помилково вважається нескладним, і ділянку сушіння пиломатеріалів фінансується за залишковим принципом. До того ж невірне уявлення про процес сушіння деревини та можливості сушильних камер часто є причиною неправильного вибору типу сушильної камери і навіть неправильної експлуатації всієї сушильної ділянки підприємства.

Про можливості сушильних камер і технології сушіння в них, особливо завдяки рекламі, ходять найрізноманітніші міфи. Спробуємо розібратися в найбільш поширених з них і з’ясувати, що і наскільки відповідає дійсності.

Міф 1. Металеві сушильні камери краще побудованих камер
Побудовані сушильні камери – це камери, огороджувальні конструкції яких (стіни, перекриття) виконані з різних будівельних матеріалів (цегла, будівельні блоки та ін.). Обстеження великої кількості сушарок показало, що цегляні стіни з монолітними залізобетонними перекриттями сушильних камер, які давно працюють на нормативних режимах сушки, експлуатуються 50 і більше років без руйнувань огорож. Огородження металевих сушильних камер з листової сталі, в т. ч. нержавіючої, вимагають ремонту через три-чотири роки.

Проектні організації обчислюють амортизацію огороджень металевих сушильних камер терміном 5-10 років. За їхніми даними, для низькотемпературних режимів вартість цегляно-бетонних огорож на 40-60% нижче вартості утеплених металевих конструкцій для огорож камери. Довговічність металевих огорож менша, ніж цегляно-бетонних. При цьому основною перевагою металевих сушильних камер є їх швидка збірка на місці експлуатації з готових утеплених панелей заводського виготовлення.

Міф 2. Природна сушка краще камерної сушки деревини
Перевагою природної сушки пиломатеріалів чомусь вважають більш високу якість висушеної деревини, відсутність внутрішніх напружень в ній, відсутність температурного навантаження на деревину. Насправді це не так. Процес природного сушіння пиломатеріалів некерований і залежить від безлічі факторів, таких як погодні умови місцевості, сезонність, напрямок вітру і т.д.

Основна вимога, яка сьогодні пред’являється до сушильних камер, – це забезпечення рівномірності просихання деревини незалежно від обсягу камери. Також важливим є запланована кількість сухої деревини в певний термін (місяць, рік). При природній сушці, наприклад, до кінцевої вологості деревини 8% процес є дуже тривалим, деревина висихає нерівномірно. Природну сушку деревини можна розглядати лише як технологічну необхідність, наприклад на лісопильних підприємствах відразу після розпилювання для початкового підсушування пиломатеріалів.

Міф 3. Основною запорукою якісної та економічної сушки деревини є гарне сушильне устаткування
За даними статистики, близько 60% успіху сушки деревини залежить від укладання пиломатеріалу в сушильній камері, 10% – від організації зберігання сировини і сушільного господарства, 20% – від правильного вибору режиму і лише 10% – від точності його підтримки. Таким чином, від самої сушильної камери залежить від 10 до 30%; інші 70% і більше залежать від кваліфікації працівників – укладальників штабелів і майстрів сушильного цеху. Твердження, що від сушарки залежить практично все, посилено підтримують продавці обладнання для сушіння пиломатеріалів, які, намагаючись впливати на ринок збуту, применшують головне і роздмухують другорядне.

 

Матеріал сайту DEREWO.RU – Микола Ладейщіков